Metal never dies! Nebo ne?

Google spustil další ze svých datových projektů v rámci Google research. Google Music Timeline mapuje popularitu různých hudebních žánrů v čase od roku 1950. Data pro tuto vizualizaci pochází ze služby Google Play Music a ceý projekt stojí na datu vydání alb, která mají uživatelé Google Play ve svých „sbírkách“.

Vizualizace popularity hudebních žánrů
Vizualizace popularity hudebních žánrů | zdroj: Google Music Timeline

Z vizualizace je například jasně vidět obrovská popularita Jazzu kolem roku 1950, nebo rozmach rocku v šedesátých a sedmdesátých letech. Podle Google lze popularitu těchto žánrů odvodit z informace o tom, že jazzová alba uživatelů jsou typicky s datem vydání právě kolem roku 1950, zatímco rocková alba se začínají ve velkém objevovat s datem vydání 1960 a dále.

Z toho mimo jiné vyplývá, že ve skutečnosti není zcela pravda, že by tato vizualizace mapovala skutečnou oblibu žánru v konrétních letech ale reprezentuje „pouze“ aktuální preferenci alb z určitého období, která jsou shluknutá podle žánru. Pokud ovšem od tohoto (vcelku podstatného) nedostatku odhlédneme, dostaneme fascinující obrázek vývoje jednotlivých hudebních žánrů.

Pokud bych měl odpovědět na otázku v titulku, tak skutečně nic nenasvědčuje tomu, že by Metal postupně odumíral. Jeho popularita sice od „zlatých osmdesátek“ částečně klesá, ale rozhodně je to menší úbytek, než jaký v historii zaznamenal rock. Na ten z jedné strany útočí hip-hop/rap a z druhé strany je vytlačován alternative/indie vlnou (nebo se v ní transformuje, záleží na tom, jak se na to díváte).

Vizualizace populartiy subžánrů v rámci hudebnho žánru Metal
Vizualizace populartiy subžánrů v rámci hudebnho žánru Metal | zdroj: Google Music Timeline

Po kliknutí na konrétní žánrový proud se můžete dostat na ještě detailnější pohled, který odhaluje vývoj popularity jednotlivých subžánrů. Pokud se tedy blíže podíváte třeba právě na Metal, uvidíte jak se vývoj celého tohoto hudebního stylu nastartoval na začátku osmdesátých let, kdy jej skupiny jako Metallica, Anthrax nebo Megadeth v podstatě zakládaly. A také to, jak následně přibíral prvky z dalších a dalších žánrů a sílil tzv. alternative metal na úkor původního thrash subžánru.

Pozn.: Při zkoušení téhle služby, která byla spuštěna skutečně velice nedávno, se mi často stávalo, že se interaktivní vizualizace vůbec nezobrazila. Pokud by tato obtíž potkala i vás, doporučuji chvíli počkat a stránku obnovit, potom se mi většinou již načetla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *