About

CESKY | ENGLISH

Aktuálně pracuji jako Lead Data Analyst pro Bonami, kde zodpovídám z rozvoj a údržbu interní Business Intelligence platformy a souvisejících procesů. Než jsem se přesunul do ecommerce, působil jsem skoro osm let v Data & Analytics oddělení skupiny mediálních agentur GroupM. Několik let jsem byl členem metodologické komise Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR). Vystudoval jsem management informací na VŠE v Praze (ve skutečnosti v Jindřichově Hradci, ale to je na dlouho) a následně jsem se chvíli pokoušel dělat vědu jako doktorand.

Pokud vás zajímají stejná témata, o kterých sem občas něco napíšu, máte dojem, že bych vám mohl nějak pomoci, nebo byste mi dokonce chtěli nabídnout spolupráci nebo si jen pokecat, dejte mi kdykoliv vědět mailem nebo přes jeden z těch fejsbůků nahoře.


I’ve been working as the Lead Data Analyst in Bonami where I am accountable for the maintenance and development of internal Business Intelligence platform and related processes. Before I have moved into ecommerce field I had been working for nearly eight years in the Data & Analytics department of the GroupM’s media agencies. I had also been a member of the methodological committee of Association for internet advertising (SPIR) for several years. I’ve graduated in the Information Management at the University of Economics in Prague, where I had sought to do a science as a PhD student.

I have strong experience with ETL platforms Keboola and Datorama, visualization software such as Tableau or PowerBI, cloud solutions Google Cloud Platform and AWS. I am used to stitching it all together with SQL and Python.

If you are interested in similar topics, looking for an advice or having a job offering, feel free to contact me through e-mail or any of the social networks listed above.