Duch doby podle Google a Etargetu

Google každoročně pod značkou Google Zeitgeist vydává seznam nejhledanějších frází za uplynulý rok, roztříděných do několika kategorií. Letos jsou tato zveřejněná data o to zajímavější, že je lze porovnat s žebříčkem nejhledanějších frází, který sestavil eTarget – systém, který sdružuje větší počet dílčích fulltextových vyhledávačů.

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií  podle Google si můžete projít sami. Jen bych rád upozornil na pár dalších vychytávek, které Zeitgeist tentokrát nabízí. Kromě seznamu nejhledanějších frází v jednotlivých kategoriích, se můžete po přihlášení ke svému Google účtu podívat na svůj rok 2013 ve vyhledávání a nebo se podívat na to, co se v konkrétní den hledalo různě po světě. Dole na liště zvolíte období roku (den) a potom již jen jezdíte šipkou po metropolích zobrazených na glóbu a vidíte, co bylo nejvyhledávanější právě ve vybranou chvíli. Zjistíte například, že zatímco češi 1. ledna 2013 vstřebávali rozčarování z novoroční amnestie, na Slovensku lidé zjišťovali svůj horoskop pro nový rok a ve Stuttgartu hledali výsledky tradiční novoroční loterie, tak v Mumbai hledali výsledky cricketu a těšili na iPhone 5.

Miloš a kníže poráží Ivetu

Podle Google bylo v Česku vůbec nejhledanějším heslem „Facebook“ (kompletní žebříčky hledanosti podle kategorií). Sice to není překvapení roku, ale osobně mě zajímá, proč tohle heslo kdokoliv hledá ve vyhledávači… Jakékoliv tipy a názory vítám.  Celý letošní rok je i ve vyhledávačích ovlivněn volbami a to především prezidentskými. Oba finalisté volby jsou na prvních dvou místech v kategorii Politici a Lokální osobnosti (tam jim ale zdatně konkuruje Iveta Bartošová). Oba se také dostali do první desítky kategorie Skokani. Tam ale nedokázali porazit Vyvolené.

Všechny kategorie si pochopitelně můžete prohlédnout nejen pro Českou republiku ale i další země, případně pro celý svět dohromady. Uvidíte například, že ve světě se nejvíc hledal Nelson Mandela nebo Oscar Pistorius nebo že se do statistik vyhledávanosti zapsaly například Bostonský maraton, Harlem Shake, nebo (navzdory pozdnímu datu zveřejnění) Van Damme „split“. Pokud porovnám žebříček nejhledanějších výrazů (dole) pro svět a ČR, nemůžu se zbavit dojmu, že zatímco ve světě přes Google skutečně vyhledávají, češi ho používají jako náhradu adresního řádku…

Drsná realita eTargetu

Další pohled na to, co na internetu hledáme, přinesl před několika dny článek na Lupě „Co lidé v Česku nejvíce hledají na Internetu? Necenzurovaný žebříček„, který uvádí statistiku hledanosti výrazů na webech sdružených v reklamní sítí eTarget a zobrazuje čechy trochu jinak než jako zvědavce se zájmem o sport, média, politiku a technologie, jak je líčí Google. Podle eTargetu jsme spíše milovníci nejzvrácenějších forem porna, kteří hledají návody na výrobu pervitinu nelegálně stahují filmy.

Je třeba na rovinu říct, že název článku na Lupě je použit spíše s nadsázkou (doufám). Uvedený žebříček, totiž v žádném případě není možné brát jako nějaký vypovídající obraz toho, co je skutečně nejhledanější na českém internetu.

Zatímco Google je mainstream, a jeho žebříček nejvyhledávanějších frází je ještě navíc očištěn (případně si dosaďte „cenzurován“) o jakékoliv závadné termíny, u eTargetu je tomu přesně naopak. Za prvé, pokud se podíváme na to, které „vyhledávače“ eTarget sdružuje, zjistíme, že vyhledávač v pravém slova smyslu tam není prakticky ani jeden. Jedná se tedy o fráze hledané přímo na konkrétních webech zapojených do této reklamní sítě, což mimo jiné znamená, že v absolutních číslech bude objem hledanosti konkrétních frází naprosto zanedbatelný (narozdíl od Google).

Za druhé, narozdíl od dalších reklamních systémů typu Sklik nebo AdWords, eTarget nijak neomezuje zapojené weby, což má pochopitelně za následek fakt, že koncentrace pornowebů (které jsou z „klasických“ reklamních sítí vylučovány) v rámci této sítě bude nesrovnatelně vyšší. Výsledkem je tedy sice bezpochyby pravdivá, nicméně ve vztahu k celé populaci resp. internetu naprosto nereprezentativní statistika.

Pokud bychom chtěli skutečně srovnávat žebříčky z Zeitgeistu a eTargetu, jediný možný závěr je, že to nelze, protože každý zobrazuje něco úplně jiného. V každém případě je ale dobré vědět, že ne všechno je tak růžové a sluníčkové, jak se to může zdát z podání Googlu.

2 komentáře u „Duch doby podle Google a Etargetu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *