Náboženství vs. čokoláda

Pokud pracujete s daty a dosud jste se nesetkali se jménem Avinash Kaushik, měli byste sami od sebe odinstalovat Excel a dvakrát se lísknout kalkulačkou do zátylku.

Důvodem proč se o něm zmiňuji, je jeho poslední příspěvek na Facebooku nazvaný „The Battle of Gods and Chocolate„, který dokazuje, že by bylo chybou považovat tohoto Inda „pouze“ za autora bible webové analytiky – knihy Web Analytics 2.0. Právě tento příspěvek dokazuje jeho schopnost spojit myšlenku s vhodnými daty a vyvodit z nich srozumitelné závěry.

Onou myšlenkou, která byla na začátku bylo zjistit, zda lidi na itnernetu více zajímá čokoláda nebo bůh (neříkejte, že vám to v hlavě nevrtá každý den) a data poskytla služba Google Trends, která nám ukazuje, jak moc hledaná jsou zadané hesla ve vyhledávači Google (kompletní výsledky dole nebo na http://goo.gl/td3B6n). Závěrů lze udělat hned několik.

Za prvé, zdá se, že v průběhu celého roku mají lidé tendenci modlit se více k bohu než k čokoládě. Ale! V prosinci čokoláda pravidelně přebírá vedení. Pokud se totiž shodneme na tom, že je to díky (kvůli) Vánocům, potom je vcelku ironie, že právě v tento spirituální vrchol roku se lidé ve svých myšlenkách častěji obrací k čokoládě než k bohu.

Na první pohled by také mohlo být trochu zarážející, že na internetu jsou Krishna i Mohammed oblíbenější než Ježíš. Zase tak moc bych se nad tím ale nepozastavoval, protože čísla ukazují pouze hledanost přesného termínu, tedy „jesus christ“. Většina duchovnachtivých uživatelů ale pravděpodobně nevypíše celé jméno ale bude hledat buď pouze „jesus“ nebo „christ“ případně nějakou jinou variantu. Co z toho všeho plyne? Kromě toho, že v prosinci více uctíváme čokoládu než boha hlavně fakt, že Google Trends jsou zajímavá možnost jak se podívat na některé zákonitosti okolního světa trochu jinou optikou. Otázka za zlatého bludišťáka nakonec. Co se to proboha/pročokoládu (podle toho, co aktuálně vyznáváte) stalo v únoru 2006? Kaushik kolem sebe podobné perly trousí poměrně často prostřednictvím své Facebookové stránky. Pokud by někoho z vás jeho postřehy zaujaly, můžete také pročíst jeho blog Occam’s Razor. Z poslední doby doporučuji článek Digital Marketing And Analytics: Two Ladders For Magnificent Success, který nabízí parádní shrnutí „optimálního“ postupu při vstupu na pole digitálního marketingu a analytiky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *